با سنسور فشار؛ کنترل فشار آسان خواهد شد.

سنسورها امروزه در جای جای زندگی ما کاربرد دارند. از حسگرهای باز کردن قفل تلفن همراه گرفته تا سنسور تنظیم فشار باد لاستیک به کار می‌رود. اما مهم ترین کاربردی که سنسورها دارند تعیین فشار است.

تعیین فشار مایعات، هوا یا حتی تعیین سطح مایعات در یک مخزن، توسط دستگاهی به نام “سنسور فشار یا پرشر” انجام می‌شود. ما قصد داریم تا شما را با سنسورهای فشار و کاربرد آن‌ها آشنا کنیم و برخی نکات مهم برای تهیه یک سنسور فشار خوب را به شما بگوییم. در کنار ما تناوبی‌ها بمانید تا با بهترین سنسورهای فشار آشنا شوید.

سنسور فشار چیست؟

سنسور فشار یا Pressure sensor”” اصطلاحی کلی برای تجهیزات سنجش فشار در مایعات یا هوا است. در واقع به مجموعه‌ای از تجهیزات که بتوانند استرس‌ها و فشارها را اندازه گیری کنند و آن را به صورت عدد و رقم به ما نمایش دهند، سنسور فشار نامیده می‌شوند.

سنسور پرشر المانی فیزیکی برای تشخیص فشار است. یعنی باید تماس فیزیکی با جسم وجود داشته باشد تا بتواند اندازه گیری‌های لازم را انجام دهد. همچنین ولتاژ خروجی حسگر فشار، متناسب با میزان فشاری است که به آن وارد می‌شود.

سنسور فشار؛ یک ترانسمیتر یا ترانسدیوسر؟

برای اینکه بتوان تشخیص داد یک سنسور فشار، ترانسمیتور هست یا ترانسدیوسر باید راجع به این دو کمی اطلاعات کسب کنیم.

ترانسدیوسر فشار (Pressure transducer):

ترانسدیوسر همانند سنسور فشار تولید کننده ولتاژ خروجی متناسب با تغییر فشار ورودی است. یعنی اگر میزان فشار ورودی تغییر کند، ولتاژ خروجی متناسب با آن تغییر نمایش داده می‌شود. از ترانسدیوسرها اغلب برای جبران نوسانات دما و تقویت سیگنال استفاده می‌شود.

ترانسمیتر فشار (Pressure transmitter):

ترانسمیتر نیز همانند ترانسدیوسر فشار، تولید کننده خروجی از میزان فشار وارد شده است. اما مهم ترین تفاوت بین این دو، نوع خروجی آن‌هاست. خروجی ترانسمیتر به شکل سیگنال در بازه 4 تا 20 میلی آمپر نمایان می‌شود.

با این اوصاف میتوان بین ترانسمیتر و ترانسدیوسر تفاوتی قائل شد. این در حالی است که بسیاری این دو قطعه را با هم یکسان می‌دانند. از طرفی می‌توان هر دوی این قطعات را بخشی از یک حسگر فشار دانست که با توجه به کاربردی که سنسور پرشر دارد، از آن‌ها استفاده می‌شود.

کاربردهای متنوع سنسور فشار

کاربرد عمده و شناخته شده‌ی سنسورهای فشار، سنجش میزان فشار هوا، مایع یا سطح مایع درون یک مخزن است. اما می‌توانیم کاربردهای سنسور پرشر را در دسته بندی‌های زیر به شما معرفی کنیم:

  1. سنجش فشار درون مخزن کمپرسور در صنایع
  2. اندازه گیری فشار بین دو نقطه در یک محیط ثابت
  3. سنجش میزان سطح مایع در داخل یک مخزن بسته
  4. اندازه گیری فشار اتمسفری در تغییرات آب و هوایی یا همان اندازه گیری فشار بارومتریک در هواشناسی

انواع سنسور فشار

وقتی قصد خرید یک سنسور پرشر را داریم باید با انواع آن آشنا باشیم تا بتوانیم گزینه‌ی مناسب با نیازمان را خریداری کنیم. انواع سنسور فشار ها شامل موارد زیر می‌باشند:

  • سنسور فشار سنج
  • سنسور فشار مطلق
  • سنسور فشار اختلافی

حال باید به تفاوت و ویژگی‌های هرکدام از این سنسورها آشنا شویم تا هنگام خرید سنسور فشار، به راحتی سنسور مورد نیازمان را انتخاب کنیم.

سنسور فشار سنج (Gauge pressure sensor):

این سنسور قابلیت این را دارد تا فشار را نسبت به فشار اتمسفری محیط اندازه‌گیری کند. در این سنسور اگر فشار سنجیده شده از فشار اتمسفر بالاتر باشد، مقدار فشار مثبت و اگر فشار سنجیده شده از فشار اتمسفر پایین‌تر باشد، مقدار فشار منفی خواهد بود.

از سنسور فشار گیج اغلب برای اندازه‌گیری سطح مایعات درون مخزن بسته استفاده می‌شود.

سنسور فشار مطلق (Absolute pressure sensor):

ساز و کار سنسور فشار مطلق را می‌توان تا حدودی از نام آن متوجه شد. این سنسور فشار را نسبت به فشار خلاء اندازه گیری می‌کند. اغلب به منظور تعیین ارتفاع از این سنسور استفاده می‌شود. پس آن را بیشتر در تجهیزاتی که در ارتفاع قرار دارند می‌توان پیدا کرد.

سنسور فشار اختلافی (Differential pressure sensor):

سنسور فشار اختلافی مشابه با سنسور گیج کار می‌کند و فشار بین دو نقطه را اندازه گیری می‌کند. تنها تفاوتی که با سنسور فشار گیج دارد مرجع دستگاه است. مرجع سنسور فشار اختلافی توسط طراح سیستم در خود دستگاه تعبیه شده و دارای یک پورت خارج از دستگاه است که به منظور تعیین فشار بین مرجع و خروجی طراحی شده است.

اساس کار سنسور فشار

همانطور که گفتیم سنسور فشار متناسب با فشار وارد شده ولتاژ خروجی را به ما ارائه می‌دهد. اغلب سنسور پرشرها اساس کارشان پیزوالکتریک (Piezoelectric) است. یعنی چه؟

همانطور که گفتیم سنسور فشار متناسب با فشار وارد شده ولتاژ خروجی را به ما ارائه می‌دهد. اغلب سنسور پرشرها اساس کارشان پیزوالکتریک (Piezoelectric) است. یعنی چه؟

استرس وارد شده شامل فشار، چرخش و لرزش می‌تواند باشد. سنسور فشار این قابلیت را دارد تا استرس وارد شده را به بار الکتریکی تبدیل کند و آن را به صورت یک سیگنال عددی روی دستگاه‌های اندازه گیری‌اش نمایش دهد.

انواع نمایشگر یک سنسور پرشر خوب

سنسور پرشر بر اساس نوع خروجی نمایش داده شده، در 3 دسته مختلف تولید می‌شود. سنسور فشار دیجیتال، سنسور فشار آنالوگ و سنسور فشار عقربه‌ای. چه تفاوتی میان هرکدام از این نمایشگرهای خروجی سنسور فشار وجود دارد؟

نمایشگر سنسور فشار دیجیتال (Digital Pressure Sensor):

این سنسورها با صفر و یک سر و کار دارند و فقط می‌توانند وجود یا عدم وجود فشار را نمایش دهند.

اگر فشار در درستگاه وجود داشته باشد، این نمایگشر با عدد یک به معنی وجود فشار نمایش خواهد داد.

نمایشگر سنسور فشار آنالوگ (Analog Pressure Sensor):

این نوع نمایشگر سنسور بسیار حساس بوده و می‌تواند استرس و بار الکتریکی وارد شده را در حد میلی آمپر احساس کند. خروجی سنسور فشار آنالوگ شامل بازه 4 تا 20 میلی آمپر و یا 0 تا 10 ولت می‌باشد.

نمایشگر سنسور فشار عقربه‌ای(مانومتر یا Needle Pressure Sensor):

این نمایشگر شامل عقربه‌هایی است که در صورت وجود فشار عقربه‌ها حرکت کرده و میزان فشار را نشان می‌دهد. اغلب این نوع سنسور فشار و نمایشگر را در سنجش میزان باد لاستیک خودرو دیده‌ایم.

نکات مهم برای انتخاب بهترین سنسور فشار

حال که درباره ساز و کار سنسور فشار و انواع آن آشنا شدید، نوبت به نکات و ویژگی‌هایی می‌رسد که هنگام خرید سنسور فشار باید به آن‌ها دقت کنیم. این نکات عبارتند از:

دقت وسیله:

اگر میزان فشاری که قرار است اندازه‌گیری کنید به حساسیت و دقت بالایی احتیاج دارد، سعی کنید دقیق‌ترین سنسور فشار را انتخاب کنید.

اگر در این مورد به مشاوره نیاز دارید، می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

نوع خروجی لازم:

با توجه به خروجی ای که از فشار اندازه‌گیری شده خود نیاز دارید باید یکی از سنسورهایی که شامل نمایشگر دیجیتالی، عقربه‌ای و آنالوگ می‌شود را خریداری کنید. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این نمایشگرها به مطالب گفته شده در همین مقاله مراجعه کنید.

نوع خورندگی ماده:

گاهی ممکن است سنسور فشار مورد استفاده شما در فضایی قرار گیرد که در تماس با مواد شیمیایی و خورنده است. در اینصورت باید سنسوری را انتخاب کنید که در برابر این مواد مقاوم باشد و از بین نرود.

محدوده اندازه‌گیری:

با توجه به اینکه فشار اندازه‌گیری شما در چه محدوده‌ای است، نیاز دارید تا سنسور فشار مناسب برای محدوده اندازه‌گیری خود را خریداری کنید.

اندازه‌گیری فشار بی تناوب ممکن نیست!

اگر به دنبال فروشنده بهترین سنسورها برای نیازهای صنایع خود هستید، تناوب انتخاب درستی برای شماست.

فروشگاه تناوب فروشنده انواع سنسورها از جمله سنسور فشار یا پرشر است و با بیش از 20 سال تجربه توانسته با مهارت و دانشی که درباره‌ی سنسورها دارد به تامین کننده تجهیزات و قطعات بسیاری از پروژه‌های ملی تبدیل شود.

اهدافی که تناوب از روز اول تاسیس به دنبال آن‌ها بوده شامل موارد زیر است:

  • تامین ایمنی پرسنل و کارکنان و کاهش ریسک‌ در فعالیت‌های آن‌ها
  • حفظ محیط زیست و کاهش ردپای کربن و انتشار گازهای گلخانه‌ای
  • بهداشت و کنترل کیفیت محصولات و هم چنین ارتقائ سلامت کارکنان

باور داشتن به مسیری که تناوب در آن قدم گذاشته عاملی است برای رسیدن به رویاهایی که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد.

اگر به دنبال تجهیز کردن کارخانه و محل کار خود با محصولاتی مطمئن هستید، می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید تا راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

فوریه 14, 2024

پرشر سنسور Pi2094 از برند IFM

در دنیای صنعتی امروز، سنجش دقیق فشار سیالات نقشی حیاتی در تضمین عملکرد صحیح و ایمن تجهیزات و فرآیندها ایفا می‌کند. پرشر سنسورها به عنوان ابزارهای […]
دسامبر 26, 2023

خرید سنسور پرشر pt5404 از برند IFM

سنسور پرشر Pt5404 یک سنسور فشار آنالوگ از نوع جریانی است که توسط برند IFM تولید می‌شود. این سنسور برای اندازه گیری فشار در محدوده ۰ […]
دسامبر 23, 2023

سنسور پرشر pn7004 از برند IFM

سنسور فشار Pn7004 از برند ifm یک سنسور فشار دیجیتال با نمایشگر است که برای اندازه گیری فشار در صنایع مختلف استفاده می شود. این سنسور […]
دسامبر 16, 2023

سنسور پرشر pt5500؛ حسگر فشار برند IFM

پرشر Pt5500 یک دستگاه پرشر حرفه ای با قابلیت‌های بسیار بالا است که برای استفاده در صنایع مختلف از جمله صنایع نساجی، پارچه بافی، پوشاک و […]
دسامبر 12, 2023

سنسور pn2071 محصولی از برند آلمانی IFM

سنسور فشار یا پرشر سوئیچ PN2071 محصولی از برند آلمانی IFM است که برای اندازه گیری فشار در محدوده ۰ تا ۲۵۰ بار مناسب می‌باشد. این […]
اکتبر 10, 2023

سنسور فشار PI2789، سنسوری با نمایشگری الفبایی

حسگر فشار یا همان پرشر سنسور PI2789 که توسط برند آلمانی IFM تولید می‌شود، حسگری با نمایشگر الفبایی 4 رقمی می‌باشد. این سنسور دارای محفظه‌‌ای از […]
مارس 12, 2023

سنسور فشار pn2024 برند IFM

یکی از پایدارترین سنسورهایی که در فشارهای کاری گوناگون مورد استفاده می‌باشند، سنسور فشار Pn2024 از برند IFM است. این سنسور دارای نمایشگری با LED 4 […]