فلوسوئیچ ها و ترانسمیترها + تمپرچر ها

سنسورهای جریان

شناسایی جریان‌های عبوری با فلوسوئیچ‌ها

با کمی دقت در قطعات پیکج‌های آبگرمکن در خانه‌تان متوجه قطعه‌ای در آن‌ها خواهید شد که یک سر آن به شیر آب سرد متصل است و باقی آن به خود پکیج وصل شده است. این قطعه فلوسوئیچ نام دارد. اما چرا فلوسوئیچ؟

فولسوئیچ یا “Flow switch” از دو کلمه‌ی flow به معنای جریان و switch به معنای کلید تشکیل شده است. یعنی قطعه‌ای برای اندازه‌گیری جریان عبوری در سیالات است و در صورت نیاز می‌تواند به کمک کلید از افزایش یا کاهش ناگهانی فشار جلوگیری کند.

اگر قصد دارید تا از این سنسور حساس به جریان در صنایع خود استفاده کنید، در ادامه مطلب همراه ما باشید تا بیشتر با این قطعات آشنا شوید.

فلوسوئیچ چیست؟

فلوسوئیچ یک کلید یا سنسور حساس به جریان است که با نام‌های دیگری همچون سنسور جریان یا سوئیچ جریان هم شناخته می‌شود. این قطعه اغلب در صنایعی کاربرد دارد که هدف اندازه‌گیری جریان عبوری یا نظارت بر جریان هوا یا فشار مایع است. سنسور جریان توانایی کنترل افت فشار ناگهانی در مایعات را دارد.
سنسور جریان چیست

A flow switch, like all switches, is a device designed to make and break an electric current in a circuit.
یک فلوسوئیچ مانند همه سوئیچ ها وسیله ای است که هدف از طراحی آن، ایجاد و قطع جریان الکتریکی در مدار می‌باشد.

این کلید جریانی از قطعات پرمصرف در پکیج‌هاست و انواع آن بر اساس عملکرد و کاربردی که دارند تعیین می‌شود. سنسورهای جریان در مدارات و در مسیر عبور مایعات و هوا قرار می‌گیرد.
جهت تهیه سنسورهای اولتراسونیک با ما تماس بگیرید

چگونگی اعلان خطر توسط فلوسوئیچ‌ها

کلیدهای جریان شامل یک قطعه حساس به جریان عبوری می‌شوند و توانایی تشخیص افت فشار در سیالات را دارد. بنابراین با افزایش یا کاهش ناگهانی فشار در مایعات یا گازها، سنسورها شروع به اعلان خطر می‌کنند.

به کار انداختن زنگ هشدار، روشن یا خاموش کردن کردن قسمتی از سیستم که سبب این افت ناگهانی جریان شده از جمله اقداماتی است که یک فلوسوئیچ برای اعلان خطر انجام می‌دهد.

روش نصب فلوسوئیچ

اگر یک قطعه فلوسوئیچ خریداری کرده‌اید و می‌خواهید آن را بر روی پکیج خانگی خود یا روی دستگاه‌های سنجش فشار در صنعت خود به کار ببرید، توصیه می‌شود تا ابتدا از خدمات پس از فروش محصول استفاده کنید.

تناوب فروشگاهی است که با ارائه خدمات پس از فروش می‌تواند شما را در نصب و راه اندازی کلیدهای جریان همراهی کند.

اما به طور کلی هنگام نصب فلوسوئیچ‌ها به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برای جلوگیری از رسوب‌گرفتگی، این قطعات باید در بالاترین قسمت از لوله نصب شود.
 • این قطعات باید بر روی صافی لوله و به دور از موانع نصب شود.
 • کلید جریان نباید نزدیک به پیچ و خم اتصالات نصب شود.

انواع فلوسوئیچ بر اساس نوع اندازه‌گیری

فلوسوئیچ‌ها با توجه به فشار یا جریان عبوری که اندازه‌گیری می‎‌کنند، در انواع مختلفی تولید شده و به فروش می‌رسند. این کلیدهای حساس به جریان را می‌توانید با توجه به دسته بندی‌های زیر خریداری کنید:

 1. خطی
 2. غیر خطی
 3. جرمی
 4. حجمی

دقت داشته باشید که تمامی فلوسوئیچ‌ها توانایی رفع نیازهای استاندارد را ندارند. پس به هنگام خرید این تجهیزات، قطعه مناسب با دستگاه مورد نظر خود را خریداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فلوسوئیچ‌ها می‌توانید سوالات خود را از مشاوران فروش تناوب بپرسید تا ابهامات شما برطرف شود.

نحوه عملکرد فلوسوئیچ‌ها

سنسورهای جریان نسبت به نوع عملکرد و محل کاربردشان، در 7 نوع مختلف تولید می‌شوند. انواع فلوسوئیچ‌ها عبارتند از:

فلوسوئیچ تیغه‌ای یا پدالی:

سنسور جریان تیغه ای
فلوسوئیچ پدالی دارای یک تیغه یا پره است که در اثر جریان سیالات به حرکت در می‌آید. این حرکت باعث تولید سیگنال‌های الکتریکی شده و بر روی نمایشگر خروجی نمایش داده می‌شود.

فلوسوئیچ پیستونی:

کلید جریان پیستونی شامل یک پیستون و یک فنر است. با عبور جریان مایعات، پیستون به حرکت در می‌آید و فنر می‌تواند حرکت پیستون را کنترل کند و آن را به حالت اولیه خودش بازگرداند.

فلوسوئیچ اولتراسونیک:

فلوسوئیچ اولتراسونیک شامل یک سنسور حساس به جریان بوده و خارج از لوله نصب می‌شود. سیگنال‌های الکتریکی که در نمایشگر خروجی نمایش داده می‌شود، از عبور جریان تولید می‌شود.

فلوسوئیچ گرمایشی:

این فلوسوئیچ‌ها دارای دو سنسور حساس به دما هستند. اولین سنسور آن دمای ثابت فرآیند را می‌سنجد و سنسور دیگر با عبور جریان گرم می‌شود. وقتی که جریان افزایش یابد، اختلاف دما بین دو سنسور کاهش می‌یابد. سپس هنگامی که این اختلاف دما به یک نقطه ثابت برسد، رله تغییر کرده و افزایش، کاهش یا عدم عبور جریان را کنترل خواهد کرد.

فلوسوئیچ پیِزو:

سنسور جریان پیِزو شامل سوئیچ‌هایی می‌شود که توانایی قطع و وصل کردن جریان را دارد.

فلوسوئیچ خطی:

فلوسوئیچ‌های خطی مانند فلوسوئیچ تیغه‌ای شامل یک پره هستند. تفاوت آنت‌ها در محل قرار گیری تیغه است. تیغه‌ی فلوسوئیچ خطی درون سنسور قرار گرفته می‌گیرد. با تغییر جریان عبوری و نوسان در سیگنال‌های الکتریکی، می‌توان آن‌‌ها را روی نمایشگر خروجی مشاهده کرد.

فلوسوئیچ توربینی:

فلوسوئیچ توربینی توانایی سنجش جریان‌ کم سیالات و دما و فشار پایین در آن‌ها را دارد.

کاربردهای یک فلوسوئیچ مرغوب

فلوسوئیچی مرغوب و قابل استفاده است که در زمینه کاری خودش بهترین عملکرد را داشته باشد. کاربردهای کلید جریان‌ها با توجه به نوع ماده‌ای فشار آن را اندازه‌گیری می‌کنند، متفاوت است. این سنسورها اغلب توانایی اندازه‌گیری فشار و جریان عبوری در مایعات و هوا را دارند.

کاربردهای سنسور فلوسوئیچ در دستگا‌ه‌های مرتبط با آب و مایعات:

 1. تهویه مطبوع
 2. آبگرمکن
 3. سیستم آب پاشی
 4. سیستم کلرزنی و ضدعفونی آب

کاربرد‌های فلوسوئیچ در دستگاه‌های در معرض گاز و هوا:

 1. سیستم تامین هوا
 2. تصفیه هوای اتاق
 3. گرمایش مجرایی
 4. تهویه اگزوز

نکات مهم در نصب و راه‌اندازی فلوسوئیچ

در هنگام خرید و نصب این سنسورهای حساس به جریان باید به برخی نکات توجه داشته باشید تا با دقت تمام نصب آن انجام شود. این نکات شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. نوع ارتباط و کانکشن
 2. نوع اتصال فلوسوئیچ‌ها
 3. چگالی سیال در حال انداره‌گیری
 4. رنج و محدوده جریان قابل اندازه‌گیری

نکاتی درباره راه اندازی سنسور جریان
برای نصب این قطعات باید راجع به این نکات به اندازه کافی دانش و تجربه داشته باشید. خدمات پس از فروش تناوب شامل نصب فلوسوئیچ‌ها توسط کارشناسانی می‌شود که اطلاعات جامع و کاملی راجع به کلید جریان‌های فروشگاه خود دارند و می‌توانند بدون هیچ مشکلی این اتصالات را نصب کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط نصب و خدمات پس از فروش تناوب، می‌توانید با راه‌های ارتباطی موجود در وبسایت ما تماس بگیرید.
جهت تماس با کارشناسان کلیک کنید

تناوب فروشگاهی سرشار از تکنولوژی‌های روز دنیا

فروشگاهی که بتوانید از آن سنسورهایی معتبر و شناخته شده که در سرتاسر جهان از آن‌ها استفاده می‌شود را تهیه کنید، سال‌ها پیش در ایران شروع به فعالیت کرده است.

بیش از 20 سال است که تناوب به ارائه خدمات و فروش سنسورهایی از جمله فلوسوئیچ‌ها در ایران مشغول است. این فروشگاه تامین کننده نیاز بسیاری از صنایع و پروژه‌های ملی در ایران است.

باور داشتن مسیری که در آن قدم گذاشته‌اند باعث شده تا تناوب تا به امروز پیشرفت کند و نامش قدرتمند تر از گذشته خودش شود.

شما می‌توانید برای تهیه سنسورهای حساس به جریان اورجینالِ خارجی در ایران با نمایندگی‌های فروش تناوب در تماس باشید و از نحوه خرید و فروش این محصولات باخبر شوید.

می 14, 2024

سنسور پرشر Pn5004؛ نظارتی دقیق بر فشار سیالات

سنسور پرشر PN5004 محصولی از شرکت آلمانی IFM است که به عناون یک سنسور فشار الکترونیکی با کارآیی بالا شناخته می‌شود. این پرشر دقت اندازه گیری […]
سپتامبر 18, 2023

سنسور حرارتی Tn2511 از برند آی اف ام

سنسسور حرارتی یا تمپرچر Tn2511 یکی از محصولات پر فروش از برند آی اف ام است. این محصول از قابلیت اندازه گیری دما در یک محیط […]
آگوست 20, 2023

سنسور فشار PK6524 از برند آلمانی IFM

اگر به دنبال تنظیم دقیق و آسان نقطه تغییر یا نقطه سوئیچ با استفاده از دو حلقه‌ای هستید که امکان خواندن بهینه را برای شما فراهم […]
مارس 12, 2023

سنسور فشار pn2024 برند IFM

یکی از پایدارترین سنسورهایی که در فشارهای کاری گوناگون مورد استفاده می‌باشند، سنسور فشار Pn2024 از برند IFM است. این سنسور دارای نمایشگری با LED 4 […]
ژوئن 28, 2022

سنسور فلوسوییچ مدل SI5000

توضیحات سنسور فلوسوییچ SI5000 فلومانیتور SI5000 از برند IFM، با یک خروجی قابل برنامه ریزی، که به طور معمول باز یا بسته هستند، معیارهای مایع و […]